Het leek erop dat we binnenkort een Xbox-handheld van Microsoft zelf konden verwachten, maar die droom wordt voorlopig even in de koelkast gezet. In plaats daarvan gooit Xbox het roer om en richt het zich volledig op het optimaliseren van Windows 11 voor handhelds van partners zoals ASUS’ Project Kennan.

Het idee van een native Xbox handheld zweeft al een tijdje rond in de wandelgangen, en de geruchtenmolen draait op volle toeren. Toch heeft Microsoft intern besloten dat het nu slimmer is om eerst te zorgen dat Windows 11 een stuk beter draait op bestaande handheld pc’s. Denk aan apparaten zoals de ASUS ROG Ally en de aankomende Project Kennan, die in samenwerking met Xbox wordt ontwikkeld. De hardware van die nieuwe handheld is blijkbaar al zo goed als klaar, maar de software – en dan vooral de performance en het gebruiksgemak – kan nog wel een upgrade gebruiken. Geen gekke keuze als je ziet hoe soepel SteamOS draait op bijvoorbeeld de Steam Deck, iets waar Windows 11 nog niet echt tegenop kan boksen.

Microsoft lijkt dus de focus te verschuiven van een eigen stukje hardware naar het verbeteren van de software-ervaring voor alle third-party handhelds die nu als paddenstoelen uit de grond schieten. Niet alleen omdat Windows 11 op handhelds nog verre van ideaal werkt, maar ook omdat ze de concurrentie met Valve (en dus SteamOS) niet willen verliezen. Er wordt door Xbox en Windows samen hard gewerkt aan betere drivers, een strakkere interface en meer integratie met Xbox-diensten zoals Game Pass en Cloud Gaming. Het idee is dat gamers straks op élke Windows 11-handheld dezelfde soepele ervaring krijgen, of je nu op een ROG Ally speelt of straks op Project Kennan.

Xbox-handheld nog niet afgeschreven

Betekent dit dat een echte Xbox-handheld nooit meer komt? Zeker niet. Microsoft investeert nog steeds in de ontwikkeling van eigen handheld-hardware, maar schuift het simpelweg even naar de achtergrond om nu meer te halen uit het ecosysteem dat ze al hebben. Ondertussen loopt de ontwikkeling van de opvolger van de Xbox Series X gewoon door, dus op dat vlak hoeven we ons geen zorgen te maken. En als kers op de taart: er zijn geen ontslagen gevallen door deze koerswijziging – het is puur een herschikking van prioriteiten.

Persoonlijk snap ik de keuze wel. Waarom alles op één kaart zetten als je nu al een heleboel gamers kunt bereiken via partners? Maar toch, ergens hoop ik stiekem dat Microsoft ooit met een eigen handheld komt die écht voelt als een Xbox in je hand. Wat denk jij? Is dit een slimme zet of had je liever die native Xbox handheld gezien?

Abonneer
Abonneren op
0 Reacties
Inline Feedbacks
Bekijk alle reacties